Oktató: Dr. Dudás Katalin munkajogász, egyetemi adjunktus ELTE ÁJK
2022. június 1-jétől, a Covid-19 miatti veszélyhelyzet alatti átmeneti szabályok beépültek a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénybe [Mt.] és a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény be. [Mvt.].
Az előadás az ezzel kapcsolatos munkáltatói feladatokat kívánja összefoglalni úgy, hogy az ebben a tárgykörben eljáró ügyvédek többirányú (munkajog, adatvédelem, munkavédelem) felkészülését szolgálja.
A jogszabályváltozást követően a munkáltatónak el kell döntenie, hogy a korábban ideiglenes megoldást véglegesnek tekinti-e, azaz távmunkavégzésre irányuló atipikus munkaszerződést köt-e, illetve a hagyományos munkaszerződést módosítja-e.
– Az előadás kitér arra, hogy a feleknek milyen mozgásterük van a munkaeszköz, munkahely, a munkarend, a munkáltató irányítási jogának (utasítás terjedelme) kialakításában.
– A munkaszerződéses megállapodásnak arra is ki kell terjednie, számítástechnikai eszközzel történik-e a munkavégzés, és ha nem, a munkavégzés helyét is bele kell foglalni a szerződésbe
– A kapcsolódó munkavédelmi szabályok az Mt-beli definíciótól eltérően azonban különbséget tesznek a számítástechnikai eszközzel és a nem ilyen módon végzett távmunka között, és a kétféle távmunkára eltérő szigorúságú szabályokat határoznak meg.
– A munkavégzési helyet a munkáltatónak munkavédelmi szempontból előzetesen meg kell vizsgálnia, és csak ha azt megfelelőnek minősítette, kezdődhet meg a munkavégzés, e körülményeket a munkavállaló nem változtathatja meg és ezt a munkáltató rendszeresen a helyszínen köteles ellenőrizni [Mvt. 86/C. §]. Az előadás külön kitér az időközben ebben a tárgykörben megjelent munkavédelmi hatósági iránymutatásra is!
– Az Mt. általános, minden munkaviszonyra vonatkozó szabályai között található 11/A. §-a, amely a munkavállaló magatartásának technikai eszközzel történő ellenőrzése esetén előírja a munkavállaló előzetes írásbeli tájékoztatását. Számítástechnikai eszközzel végzett távmunka esetén szintén az Mt. 11/A. § rendezi az eszköz használatának módját, illetve ennek ellenőrzését.
– A távmunkavégzés bevezetése összetett kérdés, hiszen nem csak munkajogi, hanem munkavédelmi, adatvédelmi, informatikai biztonsági, üzleti titok védelmével kapcsolatos kérdéseket vetnek fel.